Argon 18 – tak wszystko się zaczęło …

Początkiem historii firmy Argon 18 jest start pewnego chłopca w  wyścigu rowerowym. Jego rower to nic specjalnego: jest ciężki i ma grube opony. Dzieciak wygląda trochę zabawnie. To jest Kanada, więc startuje w kasku hokejowym pożyczonym od przyjaciela i … wygrywa zawody. Jest rok 1973, a dzieciak nazywa się Gervais Rioux. Wtedy właśnie postanawia, że chce zostać kolarzem. Kilka lat później, w 1976 roku,  oglądając Igrzyska Olimpijskie w Montrealu,  wie, że nie ma już odwrotu. Jego celem jest dotarcie do granic możliwości i rywalizacja z najlepszymi zawodnikami na świecie.


Gervais Rioux – jeden z najwybitniejszych  północno-amerykańskich zawodników lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Wspomniany chłopiec okazał się jednym z najbardziej utalentowanych północno-amerykańskich zawodników swojego pokolenia, wygrywając ponad 150 wyścigów w Ameryce i Europie. Lista zwycięstw obejmuje trzy tytuły szosowego mistrza Kanady oraz Quebecu, zwycięstwo w Grand Prix de Beauce, a także wygrane w Tour of Luxembourg oraz w Tour of Nevada. Będąc zawodnikiem tak znanych i silnych grup jak Ten Speed Drive czy Evian-Miko, przez ponad dekadę Gervais Rioux reprezentował Kanadę w ważnych międzynarodowych wydarzeniach sportowych, takich jak Commonwealth Games w 1982 czy Igrzyska Olimpijskie w Seulu w 1988 r.


Wizja kolarstwa

Trzy cechy: umiejętność bycia liderem, niesłabnąca determinacja w realizacji wyznaczonych celów, jak również ogromna pasja do kolarstwa, które charakteryzowały Gervaisa Riouxa podczas jego kariery sportowej, umożliwiły odniesienie sukcesu w późniejszych działaniach: projektowaniu rowerów i kierowaniu firmą.
Gervais, gdy kupował, pod koniec swojej kariery sportowej, sklep rowerowy w Montrealu, postanowił zrealizować swoją wizję sprzedaży rowerów i obsługi klienta. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu właściciela, sklep stał się znany we wschodniej Kanadzie; przyjeżdżali do niego kolarze zainteresowani zakupem najlepszego sprzętu oraz bike fittingiem. Pomiędzy 1990, a 1999 rokiem przeprowadzono w sklepie ponad 2000 sesji dopasowania roweru. Wszystko to sprawiło, że rowery Argon 18 zaczęły przyciągać coraz większą uwagę w całej Kanadzie, a klienci cenili sklep za doskonałą obsługę, jakość produktów oraz niezwykłą dbałość o najdrobniejsze detale.


1999: Punkt zwrotny w rozwoju Argon 18

Rok 1999 był punktem zwrotnym dla firmy. Wtedy produkty Argon 18 po raz pierwszy zostały zaprezentowane na największych targach rowerowych w Ameryce Północnej – Interbike i wkrótce stały się dostępne w całej Ameryce Północnej. W następnym roku pojawiły się także w Europie, a następnie w Azji i Oceanii. Wkrótce Gervais Rioux, który już wtedy zajmował się przede wszystkim projektowaniem rowerów, zaczął wykorzystywać materiał o niemal nieograniczonym potencjale: włókno węglowe.
Tak powstała pierwsza wykonana z karbonu rama z logo Argon 18: Helium.


Argon 18 trzykrotnym mistrzem świata

Wyjątkowym był dla firmy 2006 rok, kiedy znakomici kanadyjscy sportowcy: Samanthy McGlone (Ironman 70.3), Torbjorna Sindballe i Bella Comerford (LD Triathlon World Championships), jadąc na rowerach Argon 18, zdobyli trzy tytuły Mistrzów Świata.
W roku 2011 kolekcja Argon 18 obejmowała 13 modeli, z czego 6 ram w 100% zbudowanych z włókien węglowych.


2008: Model E-114 otrzymuje nagrodę EUROBIKE

Argon 18 zdobywa coraz silniejszą pozycją na rynku; znamiennym tego przykładem jest rama czasowa E-114, zaprojektowana przez Gervaisa Rioux i zespół projektantów.
Argon 18 otrzymał za model E114 prestiżową nagrodę targów Eurobike. Jurorzy docenili oryginalny i przemyślany projekt. Była to już druga taka nagroda dla E 114 – rok wcześniej Instytut Projektowania w Montrealu przyznał firmie pierwszą nagrodę w kategorii wzornictwa przemysłowego.
Gervais Rioux, obecny na Eurobike, osobiście odebrał nagrodę w imieniu firmy Argon18. Jego zdaniem nagroda była potwierdzeniem możliwości technicznych i projektowych całego zespołu. Dodał, że „E-114 jest nie tylko kolejnym rowerem, lecz odzwierciedla determinację w dążeniu do rozwoju międzynarodowej firmy na wysoce konkurencyjnym rynku sportowych rowerów”.


Argon 18, kamienie milowe:

1989: pasja do kolarstwa przeradza się w firmę Argon 18
1999: pierwszy Argon 18 zostaje zaprezentowany na targach Interbike – największych targach branży rowerowej
2001: powstaje pierwszy Argon 18, którego rama w 100% została zbudowana z włókna węglowego.
2005: premiera pierwszego roweru Argon 18, Gallium z ramą typu moncoque
2006: troje Triathlonistów jadących na rowerach Argon 18 zostaje Mistrzami Świata: Samantha McGlone (Ironman 70.3), Torbjorn Sindballe i Bella Comerford (pełny dystans IM)
2007: Argon 18 znowu odnosi sukcesy: dwa miejsca na podium w Mistrzostwach Świata Ironman (Kona): Torbjorn Sindballe -3 i Samantha McGlone – 2
2008: E-114 rozpoczyna nowy rozdział w projektowaniu rowerów: pełna integracja sterów, widelca i kierownicy
2008: Argon 18 wygrywa, dzięki modelowi E 114, prestiżową nagrodę Eurobike Design Award
2008: rowery Argon 18 są dostępne w ponad 30 krajach
2009: Nowy, opatentowany przez Argon 18 system 3D: systemowe, bardziej sztywne przedłużenie wysokości główki ramy
2012: Spidertech, wspierany przez rowery Argon 18, wykonał kolejny krok w kierunku profesjonalnego kolarstwa, otrzymując po raz pierwszy zaproszenie do wyścigu Tour de Suisse, należącego do serii WorldTour w Europie
2012: powstał E-118 , zaprojektowany przez zespół Argon 18 w ścisłej współpracy z triathlonowym mistrzem Timem O’Donnellem. Jest to rower dla mistrzostw- otrzymuje certyfikat UCI
2013: Argon 18 podpisuje nowe umowy partnerskie z zespołami Amore & Vita (Włochy), Team People4you-Unaas Cycyling (Szwecja) oraz z pięcioma najlepszymi światowymi Triathlonistami: Terenzo Bozzone, Leon Griffin, Magali Tisseyre, Rana Ivan i Clemente Alonso Mc Kernan